Piezo Cerrahi

Piezo CerrahiOrtodonti hastalarını en çok zorlayan nokta uzun süren ortodontik tedavilerdir. Yıllarca tedavi süresini düşüren çeşitli cerrahi teknikler geliştirilmiş, diş hareketini hızlandırmak için ortodontik yüklerle kemik iyileşme mekanizması kombine edilmiştir. Ancak bu tekniklerin dişlerin devitalizasyonu, alveolar kemik rezorpsiyonu, kemik bloklarının vasküler nekrozu ve çeşitli komplikasyonlar bakımından riskleri vardır ve hasta kabul edilebilirliği düşüktür. Bunun üzerine minimal invaziv hızlı ortodonti için flapsiz yaklaşım geliştirimiştir. Bu prosedür radyografi rehberliğinde minimal insizyonları ve lokalize piezoelektrik kortikomileri içerir. Hızlı ortodontik tedavinin avantajları; daha az travmatik, flapsiz, travma iyileşme süresinin azalması şeklindedir.

Piezo CerrahiCerrahi prosedür öncesinde hastanın periodontal sağlığı önemlidir ve periodontolog rarafından muayene edilmelidir. Operasyondan bir gün önce sabah ve akşam olarak %0,12’lik klorheksidin ağız gargarası kullanılır. Operasyondan hemen önce ise bir dk boyunca %0,12’lik klorheksidin ile gargara yapılıp bukkal alanlar klorheksidine batırılmış gazlı bez ile silinir.

Piezo CerrahiPiezoceerahi işlemi braketler yerleştirildikten bir gün sonra lokal anestezi altında yapılır İnsizyon diş etinin 2mm altından başlar. Piezocerrahi insizyonun üzerinde yer alır. Vertikal kortikomi insizyon izini takip eder.

Kortikomi sonrası hastalara yumuşak diyet verilir ve 24 saat ağız çalkalamak yasaklanır.

Piezo CerrahiPiezo CerrahiBu tekniğin getirisi diş hareketini hızlandıran kemik grafti gerektiren diğer cerrahi yöntemlerdeki flap elevasyonunu(dişetinin tamamen kaldırılması) önlemektir. Bu yöntem ile ortodontik tedavi süresinin %30’dan %70’e kadar azaldığı klinik çalışmalarlada gösterilmektedir.

Kaynak : [Accelerated orthodontic treatment with piezocision: a mini-invasive alternative to conventional corticotomies].Sebaoun JD, Surmenian J, Dibart S. Orthod Fr. 2011 Dec; 82(4):311-9. Epub 2011 Nov 23.

Sarıyer Ortodonti
En kısa sürede dönüş sağlıyoruz

Sarıyer Ortodonti
Merhaba 👋

Sizi güzel gülüşünüze nasıl kavuşturabiliriz?
13:40
×
Whatsapp Destek Hattı